Arnika Alej roku Arnika
Please select your page

Alej roku

5bcf3405619a4 DSC 0158

5bcde3ba6d785 IMG 6314M5b9190da69eb8 DSCF1868 fhdr Častolovice 2Soběkurská ořešáková zimní

O anketě

Oblíbenou alej mohou lidé ocenit různým způsobem - jeden z nich nabízí anketa Alej roku, kterou od roku 2011 vyhlašuje spolek Arnika.

Hledejte s námi nejkrásnější  aleje a stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

"Aleje v průběhu roku promění tolik barev, že se tato krása nedá popsat slovy. Když se slunce svými paprsky dotkne jejich listů a díky větru se zachvějí, vzniká nádherné spojení přírodních úkazů. Nominujte svoji nejkrásnější alej, o kterou pečujete, a nebo hlasujte pro alej, kterou už někdo nominoval a která se Vám líbí. Tomu, kdo soutěží, držím palce. Buďte v souladu s přírodou jako my,” říká nová patronka ankety Petra Vojtková.

Přihlásit alej do ankety je snadné a stačí k tomu pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh, jenž se s alejí či nominací pojí. Aleje nominujte prostřednictvím nominačního formuláře.

Po ukončení nominační fáze spustíme on-line hlasování, ve kterém veřejnost rozhodne, která alej se stane Alejí roku. Hledáme vítězku celkovou, ale vyhlašujeme i vítězky v jednotlivých regionech. Ve vítězné aleji uspořádáme alejovou slavnost, při které alej opatříme pamětní cedulí.

A jaké ceny na autory vítězných nominací čekají? Hlavní výhra v anketě je již tradičně let balonem, ale cen je připraveno mnohem víc!

Podrobná pravidla ankety a harmonogram právě probíhajícího ročníku naleznete zde:

O fotosoutěži

V rámci Aleje roku probíhá i soutěž o tři nejkrásnější fotografie, vybírá je porota složená z patronů ankety.

Nejvyšší naději na vítězství nemusí mít dokonale technicky zvládnutá fotografie. Patroni naopak velmi ocení nápaditost obsahu, který se váže třeba k příběhu samotné aleje. 

“Vždy se sami sebe zeptejte, co vás při prvním pohledu na dané aleji nejvíce zaujalo a zkuste tento vjem vtisknout do vaší fotografie. Nebojte se experimentovat se svojí představivostí a vracejte se na stejné místo během celého roku. Uvidíte pokaždé něco nového,” radí profesionální fotograf a jeden z porotců Jan Cága. 

Jaké parametry by měla splňovat soutěžní fotografie? Pravidla fotosoutěže v plném znění si přečtěte zde:

 

AR logo cl 1

Příběhy alejí

Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, ulic, polních i lesních cest, parkových promenád a dalších cest. Většinu z nich odnepaměti lemují stromořadí. Aleje jsou svědectvím promyšleného komponování krajiny vlastníků panství, ale i šetrného přístupu venkovského lidu k okolnímu prostředí. Dodnes si lidé těchto přírodních dominant v krajině i městském prostředí váží. Jak dokládá anketa Alej roku - lidé si cení jejich krásy napříč ročními obdobími, staleté tradice, příběhů, přívětivého prostředí k odpočinku a procházkám, genia loci.

 

Marcela Klemensova

"Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty. Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí - anketa poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla nominovaných alejí. Zapojte se do nových ročníků ankety Alej roku!"

RNDr. Marcela Klemensová, Vedoucí kampaně Zachraňme stromy!

 

 

Sledujte nás na FacebookuNovinky


Donation heart3x

Chci podpořit ochranu alejí

 
Darovat také můžete jednorázovým nebo trvalým příkazem přímo na náš účet č.:2601754878/2010