Arnika
Please select your page

Tour de aleje 2018

Letní cyklozávod a cyklojízda na podporu obnovy alejí v České republice

Máte rádi stromy? Nestíháte Tour de France? Šlápněte s námi do pedálů za kampaň Zachraňme stromy. Startovným přispějete na ochranu a obnovu alejí v České republice.

Registrace zde!

Kdy: 14. července 11:00 Přibyslav

Kdo jezdí: sportovci, rodiny s dětmi, milovníci turistiky a přírody a další cyklisté

Lokalita: Přibyslav a okolí, Vysočina

 tour de aleje barevne kopie

Tour de aleje není Tour de France, ale letní pohodová jízda na podporu ochrany stromů a alejí. Trasa vede krásnými a památnými alejemi a cestou se dozvíte o stromech a jejich obyvatelích, zašplháte si do větví s odborníky a kromě "do těla" si můžete dát pod korunami stromů světelnou masáž. Děti čekají soutěže a pestrý program z dílny místních spolků a partnerských organizací.

Víte, že Vysočina je kraj s největším počtem alejí v České republice? Pojeďte s námi objevit např. Lipovou alej u Žižkova pole a Ranskou alej ve Starém Ransku.

Víte, že stromy mají pozitivní vliv na životní prostředí, které nás obklopuje? Snižují prašnost,  teplotu a  hluk, zvyšují vlhkost, pomáhají v orientaci při zhoršené viditelnosti. Strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 CO2, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.

Víte, že stromy v krajině mají také estetickou a historickou hodnotu? Poskytují nám pocit krásy a harmonie, v každém ročním období jinak. Váže se k nim místní historie a tradice – jsou znamením, že naše cesta se blíží k cíli, vedou nás k významným místům, sázeli je rodáci a místní pro další generace.

Víte, že stromy vytvářejí podmínky k životu pro další živočichy? Každý vzrostlý strom je domovem desítek až stovek druhů hmyzu, ptáků a dalších drobných živočichů a rostlin - bez nich by byla naše krajina nejen kolem cest a silnic smutně prázdná!

Víte, že v Čechách je Moře? I to se dozvíte na Tour de aleje...

 

PRAVIDLA CYKLOJÍZDY/ CYKLOZÁVODU

Závodníci se musí řídit a respektovat pravidla závodu a cyklojízdy a pokyny organizátorů. Účastníci se zúčastňují závodu/ cyklojízdy za plného provozu na silnicích na vlastní nebezpečí a na vlastní odpovědnost. Pořadatel není odpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou úhonu vzniklou účastí na závodu/ cyklojízdě nebo jeho sledováním.

REGISTRAČNÍ POPLATEK

Registrační poplatek (startovné) je konečný a je nevratný.

Startovným přispějete na realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou a obnovou alejí (výsadba nových alejí, natírání stromů podél silnic  bezpečnostními pruhy, provoz ekoporadny a další) v rámci kampaně Zachraňme stromy!.

CYKLOZÁVOD

Start: Přibyslav sportovní hala 11:00

Cíl: Žižkova mohyla/ Rybník Řeka/ Přibyslav sportovní hala (čas návratu podle zvolené trasy)

TRASA ZÁVODU:

Trasy jsou rozdělené podle věkových a výkonnostních kategorií:

1) mini trasa 3,5km (CÍL Žižkova mohyla)

2) junior/senior trasa 20km (CÍL rybník Řeka)

3) machr trasa 30 km (CÍL rybník Řeka)

* trasy jsou měřené čipovou časomírou

CYKLOJÍZDA

Start: Přibyslav koupaliště/ sportovní hala 11:30

Cíl: Žižkova mohyla/ Rybník Řeka

(čas návratu podle zvolené trasy)

- okruh probíhá v pozvolnějším výletnickém tempu se zastávkami

- je možné se kdykoliv odpojit

 

Mapa trasy

 

Patroni letošní Tour de aleje 2018

 

Konvalinkova foto

Hana Veronika Konvalinková - Strana Zelených

předsedkyně krajské organizace Strany zelených Vysočina
zastupitelka Města Počátky
Občanské sdružení Javořice

"Aleje. Lemují cesty lidí již stovky let, poskytovaly stín, ukazovaly cesty sněhem zaváté, dávaly ovoce pocestným a příbytek ptákům ... A co dnes? Stále poskytují stín, jsou příbytkem mnoha živočichů, zachycují prach a čmoud z cest i hluk aut svištících. Aleje. Tak jako dřív, i dnes nás vedou k cíli. Chraňme je. "

 

DSC 3891

Marek Pochtiol-Trial klub Žižkovo Pole

Mistr světa v Cyklotrialu v národních týmech 2017
Více mistr Evropy v Biketrialu 2016
Sedminásobný mistr ČR v Biketrialu a Cyklotrialu

"Vezměte si kolo a přijeďte na závod Tour de Aleje, kde bude nádherná trať a mnoho zábavy. Startovným přispějete na dobrou věc."

 

Pojeďte s námi! Túrujeme pro stromy!

 

A JAKÁ BYLA TOUR DE ALEJE 2017?

"Na akci jsme se vydali, protože nám není lhostejný osud stromů. Nelíbí se nám, jak moc se v poslední době  kácí vzrostlé, nádherné, letité stromy a nepozorujeme, že by ve stejné míře byly nahrazovány novou výsadbou. Navíc nás zaujal program akce a možnost podívat se na místa a do alejí, kam by nás asi nenapadlo samotné se vydat, dozvědět se něco  nového o stromech a jejich ochraně a potkat se s novými zajímavými lidmi." Marie Piňosová, Chroustovice, která se cyklojízdy účastnila s manželem a dvěma dětmi.

"Počasí bohužel nepřálo, ale rádi jsme se s cyklojízdou Arniky projeli a vyslechli si něco zajímavého. Nakonec jsme měli i práci - dvě píchlé duše a drobné servisování. Jsme připraveni za rok akci opět podpořit a snad tentokrát i s lepším počasím", říká Jaroslav Moravec z Cyklocentra Havlíčkův Brod.

"Teď s odstupem oceňuji, jak jste vše měli dobře připravené (zastávky u Žižkovi mohyly,  v H.Borové, v Ranské aleji a hlavně na Řece) a hlavně jak jste vše zvládli při nepřízni počasí. Pršet začalo v nejméně vhodnou dobu při výkladu v aleji." Jindřich Rosecký, Železné Horky

"Děkuji za zajímavou akci" Vladimír Chládek, Štiřín

FOTOGALERIE TOUR DE ALEJE 2017

"Cyklojízda Tour de aleje byla skvělou příležitostí se v prázdninovém tempu a dobré společnosti projet krásnou krajinou, užít si kouzlo alejí, setkat se s odborníky, pamětníky a dalšími cyklisty a startovným podpořit budoucnost silnic a cest lemovaných stromořadím v naší krajině. Atmosféra byla skvělá i přes špatné počasí a právě alej nás před největším lijákem ochránila," říká k prvnímu ročníku Natálie Pivoňka Faltýnová, organizátorka Tour de aleje.

První ročník Tour de aleje nebyl pojat jako závod, ale cyklistická vyjížďka, při níž se účastníci dozvěděli zajímavosti z historie nejkrásnějších alejí. Například alej vedoucí kolem mohyly Jana Žižky u Žižkova Pole by už nestála, nebýt úsilí Arniky a řady dobrovolníků. Ti v roce 2010 natřeli kmeny stromů bílou reflexní barvou, zvýšili tím bezpečnost silničního provozu a odradili krajskou silniční správu od plánu na kompletní vykácení lip, z nichž některým je i přes 300  let. Později byla alej vyhlášena za památnou a ochráněna zákonem.

Turistické aktivity v rodišti Karla Havlíčka Borovského představila Místní akční skupina Havlíčkův kraj. V památné aleji u Starého Ranska se  s cyklisty zastavili na kus řeči pamětníci Josef Semerád (zakladatel ČSOP Žďárské vrchy), Petr Coufal a arborista Michal Valečík.

Déšť peloton předčasně vyhnal na cílovou rovinku k rybníku Řeka, kde organizátoři všechny účastníky odměnili drobnými dárky od sponzorů Tour de aleje, firem Alpa, BOIO  a Cyklocentrum Havlíčkův Brod

V kempu Moře u rybníka Řeka pak mohli malí i velcí účastníci strávit příjemné odpoledne s poznávacími soutěžemi, kvízy a třeba i zkoumáním přírody pod mikroskopem. Program připravily neziskové organizace Zvonečník, Zelený dům Chrudim a Hnutí Brontosaurus. Výstava Arniky Chraňme aleje! bude v kempu ke zhlédnutí až do konce července. Akci podpořili místní firmy

 

Marcela Klemensova

Napumpujte kola a pojeďte s námi. Túrujeme pro aleje!

Těším se s vámi na setkání v alejích Vysočiny.

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy!


Trasa Tour de aleje


Sledujte nás na Facebooku


Co je nového?

Patrony letošní Tour de aleje 2018 jsou cyklotrialista Tomáš Pochtiol a předsedkyně SZ na Vysočině Hana veronika Konvalinková.

"Aleje. Lemují cesty lidí již stovky let, poskytovaly stín, ukazovaly cesty sněhem zaváté, dávaly ovoce pocestným a příbytek ptákům ... A co dnes? Stále poskytují stín, jsou příbytkem mnoha živočichů, zachycují prach a čmoud z cest i hluk aut svištících. Aleje. Tak jako dřív, i dnes nás vedou k cíli. Chraňme je. "

Konvalinkova foto

Hana Veronika Konvalinková - Strana Zelených

předsedkyně krajské organizace na Vysočině a členkou Předsednictva Strany zelených

zastupitelka Města Počátky

Občanské sdružení Javořice

žije na Vysočině

 

"Vezměte si kolo a přijeďte na závod Tour de Aleje, kde bude nádherná trať a mnoho zábavy. Startovným přispějete na dobrou věc."

DSC 3891

Marek Pochtiol-Trial klub Žižkovo Pole

Mistr světa v Cyklotrialu v národních týmech 2017

Více mistr Evropy v Biketrialu 2016

Sedminásobný mistr ČR v Biketrialu a Cyklotrialu.

TdA START web

TdA peloton Zizkovo pole

 

TdA Ranska jezirka machri web

 

TdA Zizkovo pole Marcela Arnika web

TdA Ranska jezirka machri web

TdA peloton zezadu web

TdA cykliste krajina web

TdA start sportovni hala web

Z programu se můžete těšit na:

ZELENÝ DŮM CHRUDIM a KLUB HNUTÍ BRONTOSAURUS

Nabízí programy pro děti i dospělé a můžete se s nimi potkat u rybníku Řeka:

  • Desatero domácí ekologie aneb ekologická domácnost,
  • Všemi smysly do přírody,
  • Domácí mazlíčci a jejich potřeby,
  • Zdravý a bezpečný životní styl,
  • Poznáváme přírodniny,
  • Poznávání přírodních krás Pardubického kraje,
  • Bez vody není života

ZDCH logo final 2Logo Brontosaurus

VÍCE NA: http://www.zelenydum.estranky.cz/

Tak tady u Moře je nejlepší koupání!

Ptáme se místních cyklistů a cyklisčat (2. třída):
- Z Přibyslavi je to docela daleko, to ujedeš? 16km?
- Jo, jasně.

More a cyklisti rodina web

V Sobíňově nás budou čekat ochránci přírody ČSOP Chotěboř.

Na děti čeká obří puzzle, na dospělé seznámení s aktivitami terénní stanice Sobíňov.

Sobinoc stanice CSOP web

MACHŘI TOUR DE ALEJE 2017

TdA vitezove MACHR trasa web


Partneři Tour de Aleje

ČSOP Chotěboř
Brontosaurus
Zelený dům
MAS Havlíčkův kraj
Zvonečník
Mimolesní
SZKT
Cyklotrial Žižkovo pole
Automat
Kemp U rybníka řeka

Sponzoři Tour de Aleje

CATUS
EMCO
TÝM SILNIČNÍ BEZPEČNOSTI
Envirex
Amylon
KUDY Z NUDY
Apoly
Typonaut
Boio
Alpa

Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×