Arnika
Please select your page

Alej roku

O anketě ALEJ ROKU

Naše země je protkána tisíci kilometrů silnic, silniček, ulic, polních i lesních cest, parkových promenád a dalších cest. Většinu z nich odnepaměti lemují stromořadí. Aleje jsou svědectvím promyšleného komponování krajiny vlastníků panství, ale i šetrného přístupu venkovského lidu k okolnímu prostředí. Dodnes si lidé těchto přírodních dominant v krajině i městském prostředí váží. Jak dokládá anketa Alej roku - lidé si cení jejich krásy napříč ročními obdobími, staleté tradice, příběhů, přívětivého prostředí k odpočinku a procházkám, genia loci. 

Oblíbenou alej mohou lidé ocenit různým způsobem - jeden z nich nabízí anketa Alej roku, kterou již tradičně vyhlašuje spolek Arnika. Letos jde již o šestý ročník prestižní soutěže a od roku 2011 se zde představily více než dvě stovky alejí z celé České republiky. Nominovat je možné jakékoliv stromořadí od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty. Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje  staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí - anketa poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla nominovaných alejí. Přihlásit alej do ankety je snadné a stačí k tomu pořídit alespoň jednu fotografii aleje a případně připojit příběh, jenž se s alejí či nominací pojí. Oceněny jsou: vítězné aleje, autoři nominací, vyhlašují se krajské aleje roku a fotosoutěž o nejlepší fotografii. Vítězové se mohou těšit na unikátní a hodnotné ceny!

Více info najdete zde

VÝSLEDKY ankety Alej roku 2017

Alej roku 2017 - celorepubliková soutěž

 

1. místo STARÁ HUSÍ CESTA

2. místo STROMY NADĚJE

3. místo ZÁMECKÁ ALEJ V BRANKÁCH

 

 Alej na Stare husi ceste web

Stromořadí Stará husí cesta, foto: Jaromír Henzl

 

Stromy nadeje

Cesta přátelství, foto: Drahomíra Dirgasová

Zamecka alej v Brankach WEB

Zámecká alej v Brankách, foto: Jana Bartošová

 

Alej roku 2017 podle krajů

KRAJ                                                                                   
  STROMOŘADÍ/ALEJ                                        POČET HLASŮ  AUTOR NOMINACE TYP
Středočeský Alej Skupice - Huslík 166 Klára Jirásková Lipová
Vysočina Valchovská cesta  121 Eva Přechová lipovo-kaštanová
Jihočeský Knížecí cesta u Sudoměře 113 Vladimír Riederer Dubová
Pardubický Alej filozofů 111 Petr Dvořák kaštanová (jírovec červený)
Olomoucký Zámecká alej Náměšť na Hané 106 Ivan Ďurovič Lipová
Karlovarský Zapomenutá cesta u Teplé 81 Marie Ulrichová kaštanová
Plzeňský Knížecí alej Tachov 46 Alena Mautnerová smíšená
Hlavní město Praha Čtyřřadá alej na Vltavské cyklostezce 17 Renata Nováková lipovo - topolová 
Moravskoslezský Lipová alej v Komenského sadech 17 Jana Helebrandová Lipová
Ústecký Cesta přátelství 20 Miloslav Řezníček Lipová
Královéhradecký Lipová alej v ulici Za Tratí 6 Andrea Skaláková  Lipová 

Více informací o vítězných alejích najdete na: Alej roku

 

„Je potěšující, že se alej na Staré Husí cestě umístila na prvním místě v konkurenci dalších 61 alejí. A jsou mezi nimi krásné aleje, až se tají dech. Vzrostlé, mohutné, ze kterých dýchá kus historie a vyzařuje nedefinovatelná atmosféra místa. S nimi se dala do křížku mladice, alej vysázená před dvěma roky. Je k nevíře, že vyhrála! Hlasující nejspíš ocenili právě mladost nově vzniklé ovocné aleje, která má svou budoucnost před sebou. Díky tomu se celá obnovená Stará Husí cesta pomalu a jistě stává poutníky vyhledávaným místem,“ komentuje autor vítězné nominace Jaromír Henzl.

„Alej naděje, kterou tvoří dvě stě stromů lípy srdčité, byla vysázena v roce 2012. Je součástí velké kampaně, jejíž prostřednictvím se už několik let snažíme o návrat lužního lesa do okolí Šakvic. Lípa je náš národní strom. Proslula v lidovém léčitelství, je medonosná a cenné je i lipové dřevo. Dříve se také věřilo, že u vesnických studní chrání vodu. Je také se symbolem domova a lásky,“ říká Drahomíra Dirgasová, která nominovala druhou vítěznou alej.

„Třetí místo v celostátní anketě Alej roku a vítězství ve Zlínském kraji nás velmi potěšilo a podpořilo v dalších aktivitách, které se váží k branecké aleji. Tohle krásné umístění je zásluhou mnoha zapálených lidí, kteří k zámecké aleji mají kladný vztah. Ať už jde o rodiny s dětmi, které zde rády tráví čas, nebo o důchodce, kteří tudy chodí na procházky, posedí na lavičce a naslouchají přírodě,“ dodává autorka třetí nejúspěšnější nominace Blanka Palátová.

 

Fotosoutěž Alej roku 2017

porota - patroni ankety Alej roku:

Václav Cílek, Václav Větvička, Petr Kučera, Jana Moučková, Marie Hrušková, Jan Cága


 

Novinky


Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×